Garantili Firma Nedir? Garantili Firma Olmak Ne Demek?

Garantili Firma Nedir: İşleyiş süreçleri tek bir kişiye bağlı olmayan ve kurumsal olan işletmelere Garantili Firma denir. Kurumsal firmalarda yapılacak her iş önceden planlanmış, belirli kurallara, ilkelere veya kurum kültürüne bağlı olarak yapılır. Dolayısıyla her departmanın uzman bir yöneticisi veya çalışanları vardır. Çalışanlar neyi nasıl yapması gerektiğini önceden bilirler. Kurumsallaşmış şirketlerde personeller, tepedeki bir kişinin yönetimiyle değil, bağlı oldukları departmanın yönetimiyle çalışırlar. Bir kişinin eksikliği veya düşüncesi genel işleyişi değiştirmez.

Yukarıdaki tanıma göre, kurumsal firma/kurumsal şirketlerde denetim ve raporlama da söz konusudur çünkü yönetim varsa ölçümleme de vardır. Yapılan her işin ölçülebiliyor olması esastır. Bir örnekle açıklamak gerekirse:

Garantili Firma İşleyiş Örneği

Garantili bir firmadan ürün çıkışı olacaksa bunun bir satış mı yoksa transfer mi olduğu önceden bilinir. Örneğin satış ise ürünü satın alan taraf adına hangi tarihte, ne kadar tutarda bir fatura kesileceği bilinir veya önceden hazırlanan kurallar bunu çoktan belirlemiştir. Firmadan kaç adet ürün çıkışı yapıldığı, hangi tarihte yapıldığı tek tek veya toplu olarak izlenebilir. Günlük veya dönem sonları toplam kaç adet işlem yapıldığı, bu işlemlerin sonuçları, işlemi yapan departmanlar ve hatta departmandaki x kişiye kadar raporlanabilir/rapor alınabilir.

Yorumlar

  • 5/5

    Firma değiliz ama Dr.diplomamız var bireysel kayıt yapabilirmiyiz.

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, Her hakkı saklıdır. Garantili Firmalar | 2019-2020

Iyzico